21 лютого – Міжнародний день рідної мови

Цю дату визначено в жовтні 1999 року на 30-ій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО з  метою  привернення уваги  світової  прогресивної спільноти до безправного становища багатьох поневолених народів, у яких намагаються відібрати рідну мову –основну ознаку  нації. В Україні це свято відзначають з 2002 року.

Сучасний німецький дослідник Г. Гарман наводить точну цифру мов на Землі – 6417, тільки 300 з них представлено більше 1 мільйона  носіїв; більше половини мають декілька тисяч носіїв, майже 2000 – менше однієї тисячі

Немає кращих і гірших, вищих і нижчих мов. Але є рідна, яку не може замінити жодна інша. Вона якнайкраще пристосована до психологічних  особливостей народу, його способу мовлення, уявлень, природного середовища.  Українську визнають рідною близько 50 мільйонів  мешканців планети.                                                                                                      Наша мова – одна з найдавніших мов світу.  Вона – продукт розумової діяльності багатьох попередніх поколінь. Розвиваючись, суспільство універсує й свою мову, робить її досконалішою, багатшою. Без знання рідної мови обійтися ніяк не можна. Людина, яка не хоче знати рідної мови, руйнує те, що повинно стати фундаментом її особистості.

З нагоди святкування Міжнародного дня рідної мови  у всіх закладах загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти  Дунаєвецької міської ради проведено тематичні дні, тематичні,  інтегровані заняття,  музичні розваги, літературно-музичні свята, виставки спільних родинних робіт, години духовності, поезії,  мовні квести,  лінгвістичні ігри, мовознавчі турніри, конкурси читців, виставки-довідкові столи, флешмоби.

Мова рідного народу і найвеличніша, і найсвятіша. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших серцях. А той, хто зневажає мову і цурається її, обкрадає і себе, і свій народ.

Підтримуймо  рідну українську мову: купуймо  в кіоску україномовну газету, а в книгарні – українську книжку. А ще замовляймо  на радіо українську пісню. Спілкуймося українською мовою в соціальних мережах, інсталюймо  й використовуймо  українські програми. Розширюймо  україномовну Вікіпедію.

Не варто соромитися розмовляти українською в іншомовному оточенні. Наша мовна стійкість підноситиме престиж державної української мови, адже вона – одна із найдосконаліших мов світу.

Вчені доводять, що мова зникає тоді, коли третина її носіїв перестає нею розмовляти. Любімо рідну мову, спілкуймося нею, бережімо духовний скарб нашої нації!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *